Odnowa, nawilżenie i ujędrnienie skóry

Peelingi medyczne

Peelingi medyczne to standard w leczeniu anti-aging, pomagają na wiele problemów skórnych. Cieszą się ogromnym zainteresowaniem pacjentów i na stałe zagościły w ofercie zabiegów medycyny estetycznej. Za ich dużą popularność odpowiadają właściwości oczyszczające, regenerujące i przeciwstarzeniowe.

Wskazania do zabiegu

  • starzenie się skóry, drobne zmarszczki,
  • zmiany chorobowe skóry (trądzik zwykły, trądzik różowaty w okresie remisji),
  • blizny (również potrądzikowe),
  • przebarwienia,
  • zaskórniki, rozszerzone pory,
  • nadmierne rogowacenie skóry,
  • jako idealne przygotowanie do zabiegu laserowego fotoodmładzania (zwiększa jego efekty).

Opis zabiegu

Peeling medyczny to doskonały sposób na odnowę, nawilżenie i ujędrnienie skóry. Polega on na zastosowaniu preparatów zawierających kwasy organiczne, które w kontrolowany sposób złuszczają naskórek. Peeling medyczny jest szczególnie polecany tym osobom, które zmagają się z trądzikiem, przebarwieniami czy bliznami potrądzikowymi. Używane podczas jego stosowania substancje mają właściwości osuszające, zmniejszają nadmierne wydzielanie serum oraz zwężają pory. Peeling medyczny może być również pomocny przy redukcji płytkich zmarszczek. Tego typu zabieg wykonywany jest najczęściej na twarzy, ale również na szyi, dekolcie, plecach, ramionach, a nawet dłoniach.

Istnieją trzy rodzaje peelingów chemicznych. Najbardziej zaawansowanym jest tzw. peeling głęboki – użyte substancje chemiczne działają wówczas nie tylko na naskórek, ale również skórę właściwą. Wskazane jest, aby ten rodzaj peelingu chemicznego był wykonywany przez lekarza dermatologa, gdyż wymaga użycia bardzo silnych środków chemicznych. Peeling głęboki pozwala na eliminację zmarszczek oraz blizn. Z kolei peeling średnio głęboki różni się od głębokiego tym, że choć jego działanie obejmuje zarówno naskórek, jak i skórę właściwą, to substancje chemiczne, które są użyte do zabiegu, wykazują znacznie słabsze działanie. Peeling chemiczny średnio głęboki wykonywany jest wówczas, gdy pacjent chce pozbyć się niezbyt głębokich zmarszczek, przebarwień czy blizn potrądzikowych. Peeling powierzchniowy jest peelingiem chemicznym, którego działanie obejmuje naskórek. Pozwala zredukować niewielkie i drobne zmarszczki, a także trądzik i przebarwienia. Po wykonaniu peelingu chemicznego skóra jest odżywiona, wygładzona, a koloryt wyrównuje się. Najlepszy okres do wykonywania peelingów medycznych to jesień (wrzesień-grudzień) oraz wczesna wiosna (marzec-kwiecień). Nie należy przeprowadzać tych zabiegów latem oraz w okresie zimowym (mróz pozbawia skórę bariery biolipidowej, co może powodować podrażnienia).

Przebieg zabiegu

Peeling medyczny wykonuje osoba, mająca odpowiednią wiedzę i doświadczenie w przeprowadzaniu tego typu zabiegów. Jest to szczególnie ważne, gdyż nieprawidłowo wykonany peeling medyczny może nieść przykre konsekwencje. Niewłaściwy dobór substancji chemicznych oraz zbyt wysokie stężenie kwasów może doprowadzić do oparzeń skóry, infekcji bakteryjnych, a w konsekwencji trwałych zmian w wyglądzie. Zanim jednak specjalista z dziedziny dermatologii bądź kosmetologii wykona peeling chemiczny, dokonuje bardzo dokładnego oczyszczania tych miejsc, na których wykonywany będzie zabieg. Aplikuje na skórę przygotowaną uprzednio mieszankę kwasów i pozostawia na kilka minut. W tym czasie osoba poddawana zabiegowi może odczuwać lekkie pieczenie. Po tym czasie zmywa mieszankę.

Po przeprowadzeniu peelingu chemicznego skóra może być zaczerwieniona przez kilka tygodni. Jeśli wykonywany jest peeling chemiczny głęboki, może wystąpić ból, który dla pacjenta będzie nie do wytrzymania, dlatego też specjalista po dokładnym oczyszczeniu skóry stosuje miejscowe znieczulenie. Polega ono na zastosowaniu fenolu, a następnie zobojętnieniu go wodą. Później aplikowana jest maść, która ma za zadanie zmniejszyć ból i wygładzić skórę. Z kolei po wykonaniu peelingu średnio głębokiego bądź powierzchniowego, kiedy ból nie znika, należy stosować zimne okłady. Jeśli ból jest dokuczliwy, można sięgnąć po środki przeciwbólowe.

Dobór rodzaju i stężenia środków chemicznych zależy od typu wykonywanego peelingu chemicznego. Najczęściej używane substancje chemiczne to kwasy takie jak: BHA (beta-hydroksykwasy) wykorzystywany w celu oczyszczania porów i w terapii leczenia trądziku; AHA (alfa-hydroksykwasy) – przeznaczony dla cery przesuszonej; TCA (kwas trójchlorooctowy) – bardzo dobrze działa na trądzik, zmniejszając znacznie wydzielanie sebum; kwas glikolowy – bardzo skuteczny na zmarszczki oraz przebarwienia; kwas pirogronowy – usuwa zaskórniki.

Efekty po zabiegu

Peeling medyczny jest metodą nieinwazyjną, a jego efekty są spektakularne. U osób, które zdecydowały się na zastosowanie kwasów chemicznych zauważa się rewitalizację, regenerację i odmłodzenie skóry oraz rozświetlenie i poprawę kolorytu cery. Efekty działania widać również w ujędrnieniu wiotkiej skóry twarzy, szyi i dekoltu. Peelingi medyczne doskonale sobie radzą z redukcją blizn potrądzikowych, przebarwień, plam soczewicowatych i piegów. Także oczyszczają, regulują wydzielanie sebum i zmniejszają drobne zmarszczki.

Czy zabieg jest bolesny?

Zabieg uważa się za bezbolesny. Po wykonaniu zabiegu skóra może być zaczerwieniona.

Ważne informacje

Ile trwa zabieg?Peeling pozostaje na skórze od kilku do kilkunastu minut, co uzależnione jest także od stopnia i rodzaju problemu oraz właściwości skóry Pacjenta. W końcowej fazie Pacjent może odczuwać pieczenie i ściąganie skóry.
Jak często powtarzać zabieg?Peelingi należy przeprowadzać w serii co 4 tygodnie.
Przeciwwskazania do zabiegu• alergie,
• choroby skóry,
• opryszczka,
• brodawki (grudkowate zmiany skórne),
• poparzenia słoneczne,
• ropne stany zapalne (aktywny trądzik),
• otwarte skaleczenia.
Zalecenia po zabieguPo wykonaniu peelingu nie należy się opalać przez 4 tygodnie, konieczne jest stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym SPF 50. Należy mocno nawilżać skórę. Nie wolno stosować kremów z AHA przez 2 tygodnie. Nie wolno zdrapywać naskórka, a makijaż można nałożyć dopiero po 24 godzinach.

Usługi na najwyższym poziomie・

Umów wizytę

Skontaktuj się, by uzyskać odpowiedzi na Twoje pytania. Podpowiemy, doradzimy oraz umówimy wizytę, u jednego z naszych specjalistów, w dogodnym dla Ciebie terminie. Spotkajmy się w DEA-MED.

Błąd w wyświetlaniu? Kliknij tutaj. | Dokonując rejestracji on-line poprzez powyższy formularz wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych, zgodnie z Polityką prywatności.