Stomatologia・
Chirurgia stomatologiczna to dziedzina medycyny zajmująca się leczeniem operacyjnym jamy ustnej i okolic przyległych.
Przez wielu kojarzona jest jedynie z usuwaniem zębów, jednak chirurg stomatolog zajmuje się również innymi zabiegami. Wśród nich można wymienić m.in. resekcję wierzchołka korzenia, hemisekcję, odbudowę kości, odsłonięcie zębów zatrzymanych itp.
Zabiegi w DEA-MED wykonują doświadczeni specjaliści przy pomocy najlepszego sprzętu. Dzięki temu przebiegają one sprawnie i zdecydowanie poprawiają samopoczucie oraz zdrowie Pacjenta.
Umów wizytę
Ekstrakcja zęba, potocznie zwana „wyrwaniem zęba”, jest zabiegiem polegającym na usunięciu zęba z zębodołu.
Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i jest rozwiązaniem ostatecznym. Decyzja o dokonaniu ekstrakcji podejmowana jest dopiero po dokładnym zapoznaniu się ze zdjęciami rentgenowskimi oraz wnikliwej diagnozie. Dopiero, gdy lekarz jest pewien, że nie ma innej możliwości leczenia, sugeruje Pacjentowi usunięcie zęba.
W szczególnych przypadkach (zęby mądrości, zęby zatrzymane), konieczne jest usunięcie zęba w sposób bardziej złożony – chirurgiczny. Ząb odsłaniany jest z tkanek otaczających (dziąsło, kość) za pomocą specjalnych narzędzi chirurgicznych, a następnie wyjmowany z zębodołu w całości lub w częściach.
Po zabiegu zakładane są szwy, które usuwa się po 7-14 dniach, a Pacjent otrzymuje zalecenia pozabiegowe.
Wskazania do usunięcia ósemek i zębów zatrzymanych:
Resekcja wierzchołka korzenia polega na usunięciu wierzchołka korzenia przy jednoczesnym oczyszczeniu kości ze zmian chorobowych i stanów zapalnych. Dzięki temu zabiegowi można uratować ząb przed jego usunięciem. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym na zębach stałych, gdy nie ma przeciwwskazań, takich jak np. rozległe stany zapalne, paradontoza, cukrzyca, choroby nerek.
Przez kilka dni od zabiegu należy unikać większego wysiłku fizycznego, nie należy spożywać gorących pokarmów oraz intensywnie płukać jamy ustnej.
Przez ok. 2 tygodnie stosować dietę półpłynną.
Zdarza się, że pacjentowi zostanie przepisany antybiotyk. Przez kilka dni może występować opuchlizna połączona z delikatnym bólem, dlatego obowiązkiem pacjenta jest zgłaszanie się na wizyty kontrolne po zabiegu.
Utrata tkanki kostnej może być spowodowana różnymi czynnikami, np. przebytymi urazami, ekstrakcją zęba, zapaleniem dziąseł i kości.
Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom medycznym w stomatologii, polegającym na regeneracji utraconej tkanki kostnej, osoby, u których doszło do znacznego jej zaniku po utracie zęba, nie są pozbawione możliwości posiadania uzębienia.
Współczesna chirurgia stomatologiczna pozwala w pełni zregenerować i odbudować struktury kostne, przywrócić ich funkcje, a tym samym stworzyć odpowiednie warunki do wszczepienia implantów oraz dalszego leczenia protetycznego.
Do najczęstszych zabiegów regenerujących utraconą tkankę kostną należą: przeszczep kości, sterowana regeneracja kości, podniesienie dna zatoki szczękowej (sinus lift).
Usługi na najwyższym poziomie・
Skontaktuj się, by uzyskać odpowiedzi na Twoje pytania. Podpowiemy, doradzimy oraz umówimy wizytę, u jednego z naszych specjalistów, w dogodnym dla Ciebie terminie. Spotkajmy się w DEA-MED.